Każdego dnia fotografujemy świat naszymi oczami. Światło wpada do środka i zostawia ślad, który rozpoznajemy jako widoki falującego morza, twarze przyjaciół, zachodzący Księżyc, topniejący śnieg. Nauczyliśmy się samodzielnie budować takie "oczy", ale i tak najważniejsze jest nadal światło – bez niego nie powstanie żadne zdjęcie ani film.
Podczas prezentacji dowiemy się, jak widzimy przy bardzo słabym świetle, co zobaczymy po zamknięciu oczu i wreszcie, czy można tymi oczami coś sfotografować? Dowiemy się, co to jest luminogram i luksografia wykonując zdjęcie bez aparatu i poznamy reakcje na światło różnych naturalnych pigmentów. Wykonamy także eksperymenty z projektorami otworkowymi, które ujawnią nam fenomen camera obscura. Przy pomocy luster i soczewek sprawdzimy, czy można przesyłać obraz na odległość. Dzięki wszystkim tym eksperymentom zrozumiemy jak zjawiska optyczne i światło połączyły się w wynalazku fotografii.
Paweł Kula
Konstruuje aparaty i zabawki optyczne oraz pracuje z naturalnymi materiałami światłoczułymi inspirując się korzeniami wynalazku fotografii. Interesują go błędy procesów fotograficznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki bezkamerowe. Jest współtwórcą techniki solarigrafii. Projektuje działania edukacyjne dla instytucji kultury, szkół i galerii wykorzystujące język sztuk wizualnych oraz praktyki DIY.
FILMY I ZDJĘCIA
Paweł Kula | Szkiełko i oko
Organizator
Partnerzy
Patronat medialny
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Miejska Instytucja Kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy
SZCZEGÓŁY
Paweł Kula | Szkiełko i oko
15-09-2019 13:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin