Zapraszamy Państwa na koncert w całości poświęcony niezwykłym postaciom polskiej muzyki XX wieku. Każdy z kompozytorów, których dzieła wybrzmią tego wieczoru w złotej sali naszej Filharmonii, to postać nietuzinkowa. Ich życiorysy mogłyby posłużyć za doskonały scenariusz do niejednego filmu. Bohaterami wieczoru będą bowiem: Henryk Wars (1902-1977), Stanisław Skrowaczewski (1923-2017) i Roman Palester (1907-1989).
Wieczór rozpoczniemy od Uwertury koncertowej Maalot Warsa. Ten krótki, niespełna dziesięciominutowy utwór, jest doskonałym dowodem na to, że Henryk Wars był nie tylko prekursorem polskiego jazzu i twórcą pierwszej w Polsce kompozycji jazzowej – New York Times Foxtrot -oraz wielu największych przebojów muzyki rozrywkowej międzywojnia, ale także twórcą muzyki symfonicznej z najwyższej półki. W tej krótkiej uwerturze, która upamiętnia śmierć dzieci – ofiar zamachu terrorystycznego w izraelskim miasteczku Ma’alot – kompozytor zdołał zawrzeć cały ogrom uczuć i emocji, ale także przesłanie nadziei na lepsze jutro, bez przemocy, której sam doświadczył, biorąc udział w kampanii wrześniowej oraz walcząc u boku gen. Andersa.
Następnie na naszej scenie powitamy znakomitych polskich solistów: Bartka Nizioła – fenomenalnego skrzypka urodzonego w Szczecinie, laureata pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu; Piotra Sałajczyka – świetnego pianistę i bardzo cenionego interpretatora muzyki najnowszej; a także Krzysztofa Grzybowskiego – jednego z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych. Wykonają oni dla Państwa Koncert potrójny na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego, którego kompozytorskie dokonania przyćmiła wielka kariera dyrygencka. Skrowaczewski jako pierwszy z Polaków prowadził najznakomitsze orkiestry globu, m.in. Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony Orchestra czy New York Philharmonic, i stawiany był w jednym szeregu z takimi gigantami jak Karajan czy Bernstein. Mało kto jednak wie, że był równie znakomitym kompozytorem, który pozostawił nam wiele dzieł orkiestrowych i kameralnych. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu jedno z nich.
Po przerwie zagramy największy przebój tego wieczoru – muzykę z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra. To jeden z najlepiej znanych utworów kompozytora, za który w 1937 roku otrzymał złoty medal na Światowej Wystawie Paryskiej. Źródłem inspiracji do powstania dzieła była polska muzyka ludowa. Uważny słuchacz z pewnością wyłapie mazurki, krakowiaki, oberki i polonezy, które kompozytor ubiera w szaty XX – wiecznej muzyki orkiestrowej. Roman Palester był w polskiej muzyce postacią wielką, której miejsce jest na szczytach kompozytorskiego panteonu, a jednak kompletnie zapomnianą. Gdy po wojnie wyemigrował z Polski, jego nazwisko zostało wymazane, a jego partytury wycofano z obiegu. Zniknął z listy członków Związku Kompozytorów Polskich, oficjalnie zakazano wykonywania jego muzyki. Dlatego też większa część jego wspaniałej twórczości bardziej znana jest za granicą niż w Polsce. Tym koncertem staramy się Państwu przybliżyć jego niezwykłą spuściznę.
Tego wieczoru Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi maestro Norbert Twórczyński – niezwykle utalentowany dyrygent młodego pokolenia, związany ze Szczecinem, kierownik orkiestry w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus oraz adiunkt na kierunku dyrygentura w Akademii Sztuki w Szczecinie.
VIDEOS UND FOTOS
Fotorelacja - 2023.12.08 - WARS | PALESTER | SKROWACZEWSKI, fot. Dariusz Gorajski
Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.
Główny Partner Filharmonii
DETAILS
WARS | PALESTER | SKROWACZEWSKI
08-12-2023 19:00
SinfoniesaalFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin