Swój głos - swój język. Śpiywki Śląskie
Proberaum
Sobota, 03.09.2022
Godz. 11.00 – 15.00
„Swój głos – swój język. Śpiywki Śląskie”
Prowadząca: Kasia Dudziak

ZAPISY: forms.gle/WxrLpZe9m9PvgX2Q9
Ślązaczka, wokalistka, instrumentalistka, performerka, graficzka, była testerka gier.
Od ponad 20 lat związana z muzyką, zarówno klasyczną, jak i tradycyjną. Jej najważniejszym i pierwszym instrumentem jest śpiew.
Od 2015 roku wokalistka zespołu Krzikopa, założycielka, barabanistka i wokalistka w zespole Rube Świnie, obecnie również basistka i wokalistka w kapeli Pokrzyk i Hajda Banda.
Laureatka m.in. III Turnieju Muzyków Prawdziwych w kategorii soliści wokaliści oraz trzykrotna laureatka Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio w latach 2019, 2021, 2022. Wszystkie jej projekty łączy szczera chęć przybliżenia śląskiej muzyki tradycyjnej szerszemu gronu odbiorców, przekazania utraconego kontekstu kulturowego oraz przywrócenia śpiewu i tańca jako elementu kultury dostępnej dla wszystkich.
W 2016 roku była jedną ze współzałożycielek nieformalnej grupy „Śląsk folkowy” zrzeszającej ludzi zainteresowanych szeroko pojętą kulturą tradycyjną, w szczególności muzyką i tańcem tradycyjnym niestylizowanym. Z zamiłowania ilustratorka, rysowniczka, wielbicielka rozrywki wirtualnej.

O warsztatach: W trakcie warsztatu zagłębimy się w pieśni historycznego Górnego Śląska, również Śląska Opolskiego, eksplorując XIXwieczne zbiory pieśni i porównując zmiany zachodzące w tekście, języku, rytmice, symbolach i melodii.

Śląsk to kraina o skomplikowanej historii, choć były to jedne z pierwszych ziem zajmowanych przez Piastów. Region zawsze pozostawał wieloetniczny, wielokulturowy, przez wzgląd na swoje przygraniczne położenia, oraz procesy ekonomiczne i bogactwo, przyciągające ludność wszystkich regionów. Przez ponad 500 lat ziemie te były w rękach innych władców, często dzieląc region i obdarzając jego mieszkańców inną niż reszta Polski historią, muzyką, ale również językiem (określanym „ślonsko godka”, gwarą śląską). Mimo tak długiej izolacji, mieszkańcy Górnego Śląska zachowali odmienną mowę po dziś dzień, podobnie jak zwyczaje, strój oraz przede wszystkim pieśni – jeszcze na początku XX wieku badacze podkreślali, ze jest to jeden z najbogatszych pieśniowo regionów Polski.