Piotr Iljicz Czajkowski, mistrz orkiestracji, twórca sześciu symfonii, poematów i fantazji symfonicznych, a także baletów i oper, rzadko kojarzy się z muzyką kameralną. Ten mniej znany dorobek wielkiego symfonika postanowił przybliżyć polski zespół Meccore String Quartet.
Kwartet smyczkowy B-dur op. posth. to kompozycja napisana w 1865 roku, zatem tuż po studiach Czajkowskiego w Petersburskim Konserwatorium i prawdopodobnie tam wykonana po raz pierwszy przez studentów. Utwór odkryto dopiero po śmierci twórcy i wydano w 1940 roku. Znana jest tylko jedna jego część Allegro con moto. Nie wiadomo dziś, czy dzieło to nie zostało ukończone, czy pozostałe części zaginęły, czy też miało funkcjonować jako kompozycja jednoczęściowa.
I Kwartet smyczkowy D-dur op. 11 również należy do młodzieńczej twórczości Czajkowskiego. W przeciwieństwie do Kwartetu B-dur jest kompozycją w pełni kompletną, zbudowaną tradycyjnie z czterech części, z których pierwszą stanowi allegro sonatowe, trzecia zaś utrzymana jest w formie tanecznego scherza. Ogniwo drugie Andante cantabile, najbardziej znane, zostało później zinstrumentowane przez kompozytora na orkiestrę smyczkową. Cały kwartet wykazuje też wyraźne wpływy folkloru rosyjskiego.
Sekstet smyczkowy d-moll „Souvenir de Florence” op. 70 to z kolei przykład dojrzałego stylu rosyjskiego kompozytora. Utwór został dedykowany Towarzystwu Muzyki Kameralnej w St. Petersburgu, którego honorowym członkiem Czajkowski został w 1886 roku. Kompozycja ma klasyczną czteroczęściową budowę, z formą sonatową na początku, liryczną częścią drugą i żywiołowym finałem, opartym, jak zwykle u Czajkowskiego, na rosyjskiej melodii ludowej. Pracę nad Sekstetem kompozytor rozpoczął już w 1887 roku, podczas pobytu we Florencji, stąd podtytuł dzieła. Pierwsza jego prezentacja odbyła się w 1890 roku w Petersburgu w Rosyjskim Towarzystwie Muzycznym. Później dzieło było wielokrotnie rewidowane przez kompozytora i ostatecznie wydane zostało dwa lata później, a w kolejnym roku zinstrumentowane na orkiestrę smyczkową przez Antona Seidla.
SZCZEGÓŁY
Czajkowski
26-09-2018 19:00

sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin