Światowa premiera Szóstego przykazania Elżbiety Sikory, wybitnej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, zabrzmi 27 marca w Filharmonii w Szczecinie. Utwór zestawiony zostanie z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Oba dzieła są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami.
Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2 (1982) Luigiego Nono.
W swym nowym utworze Elżbieta Sikora sięga po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.
Prosty przekaz codziennej przemocy z tamtych czasów staje się nowym ostrzeżeniem przed nowym okrucieństwem: pod innymi szerokościami geograficznymi istoty ludzkie są nadal prześladowane, kobiety, mężczyźni, dzieci giną na naszych oczach. A przecież wiemy: nie zabijaj jest przykazaniem, o którym nie wolno zapominać mówi Elżbieta Sikora.
Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca chi sei?” „Moskwo, kim jesteś?”)
Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.
Prawykonanie Szóstego przykazania Elżbiety Sikory oraz premiera projektu "Sikora | Nono" odbędzie się 27 marca 2022 r. w Filharmonii w Szczecinie. Kolejny koncert zaplanowany jest na listopad w Berlinie na festiwalu Klangwerkstatt.
Utwór Elżbiety Sikory powstał na zamówienie zespołu wokalnego Les Métaboles oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Wydawcą jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Projekt Sikora/Nono jest realizowany przy wsparciu Ernst von Siemens Musikstiftung, SACEM, Instytutu Polskiego w Paryżu oraz Centre National de la Musique. Inicjatorem projektu jest agencja SONORA Music.
SZCZEGÓŁY
SIKORA | NONO
27-03-2022 19:00

sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin