Gawęda
sb. 08-09-2018, 19:00
spotkanie
hol
Prezentacja gwar i dialektów.
wstęp wolny
Kilkoro uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych reprezentujących różne regiony kraju podzieli się ze słuchaczami ludowymi opowieściami. Za sprawą dawnych i współczesnych historii przeniesie słuchaczy w świat ludowej kultury mówionej. Opowiadający posłużą się gatunkiem coraz częściej już zapominanym: gawędą. Żywa mowa, swobodna kompozycja, zwroty do słuchaczy, elementy gwarowe to coś, co na pewno porwie niejednego widza. Spotkanie z gawędą to niecodzienność, niewspółczesność, to tradycyjna w formule i angażująca słuchaczy podróż do właściwie nie tak dawnego świata, kiedy opowieść była jedną z form budowania relacji i dbania o ciągłość kultury, ale często także po prostu sposobem na umilenie sobie pracy czy wspólne spędzenie wolnego czasu.