Agonia I Muzyka prawdziwa
cz. 01-09-2022, 18:00
Pokaz filmowy / Dyskusja
Sala kameralna
Pokaz filmu „Agonia” (2020).
reżyseria: Tomasz Knittel;
scenariusz: Adam Strug;
producent: Telewizja Polska S.A.
W „Agonii” w drogę po polskich wsiach zabiera widza śpiewak i instrumentalista, badacz muzyki tradycyjnej – Adam Strug. Razem z narratorem poznajemy ostatnich z żyjących jeszcze prawdziwych muzyków tradycyjnych. Co znaczy ta prawdziwość? Wiejska muzyka nie znała nut, nie nauczano jej w szkołach muzycznych i konserwatoriach. Wiedzę zdobywało się przez obserwację i doświadczenie, przez bycie w społeczności, uczestniczenie w jej życiu ze wszystkimi jego radościami i smutkami: każdego dnia, od narodzin do pogrzebu. Opowieść Struga jest swoistą próbą zatrzymania czasu, rejestracją odchodzenia tradycji muzycznych dawnej wsi, jej jakże chłopskiej tożsamości, stale wypieranej przez nowoczesność.
Jednocześnie z tym jest to opowieść o muzycznych archeologach, dzieciach pokolenia transformacji i dzieciach wielkomiejskiej nowoczesności, którzy rozkochali się w tej odchodzącej tradycji i starają się ją zapisać i zinterpretować na swój, zrozumiały dla współczesnego świata sposób.

Po filmie zapraszamy do dyskusji „Muzyka prawdziwa – próba określenia zjawisk muzycznych wokół muzyki tradycyjnej” w której wezmą udział zarówno akademiccy badacze, jak i praktycy tradycyjnej muzyki. Podczas rozmowy poszukamy odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: czym jest muzyka prawdziwa i czy w ogóle jakąś muzykę można nazwać nieprawdziwą? O roli i formach dawnych wiejskich tradycji muzycznych we współczesnym wielkomiejskim świecie? Zastanowimy się również nad pytaniem czy można mówić o muzyce tradycyjnej i, szerzej o kulturze tradycyjnej, na terenach t.zw. Ziem Odzyskanych – tam, gdzie ciągłość kulturowa została przerwana, a gdzie spotkali się tradycje z różnych regionów.