Swój głos - swój język. Pieśni Kaszubskie
Sala prób
Czwartek, 01.09.2022
Godz. 13.00 – 17. 00
„Swój głos – swój język. Pieśni Kaszubskie”
Prowadząca: Joanna Gostkowska

ZAPISY: forms.gle/v9G8WKk5PGPR3ETB7
Joanna Gostkowska – rodowita Kaszubka z Kartuz. Jej największą pasją zawsze była world music, taniec i śpiew. Wszystko zaczęło się wiele lat temu od pasji do tańca irlandzkiego, która była inspiracją do dalszych poszukiwań. Od ponad dekady zajmuje się polską muzyką tradycyjną – jako śpiewaczka, muzykantka i tancerka. Ze względu na swoje pochodzenie i tożsamość bada i rekonstruuje muzykę kaszubską, opierając się m.in. na nagraniach archiwalnych i ucząc się od starszych, żyjących jeszcze muzykantów.

Jest jedną z nielicznych osób, która śpiewa tradycyjne pieśni kaszubskie „in Crudo”. Brała udział w wielu muzycznych zespołach i projektach, aktualnie jest śpiewaczką Akademii Głosów Tradycji oraz założycielką i liderką zespołu Drëszë. Jest laureatką kilku prestiżowych konkursów w Polsce związanych z tradycyjną muzyką, m.in. Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Podczas warsztatów będziemy pracować nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane ze zbiorów fonograficznych PAN (pieśni zebrane podczas Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru w latach 50tych ubiegłego wieku na Kaszubach), a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Oprócz nauki pieśni, zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją. Porozmawiamy także o kontekście historycznym, który kształtował kulturę tego regionu. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawami języka kaszubskiego – jego zasadami wymowy oraz pisownią.