Kresy klasycznie | INAUGURACJA
pt. 03-09-2021, 19:00
Koncert z publicznością
Sala symfoniczna
Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych od początku jego istnienia jest koncert inaugurujący, w który zaangażowani są gospodarze czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W 2021 roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry wykonają repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie. W repertuarze znajdą się utwory napisane przez kompozytorów pochodzących z dawnych kresów jak i premierowe wykonanie koncertu fortepianowego inspirowanego twórczością i działalnością urodzonego na kresach, a osiadłego na zachodnim pomorzu cymbalisty, Edwarda Mojsaka.
Miłosz Bembinow – dyrygent
Patryk Matwiejczuk – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Romuald Twardowski – Serenada na smyczki
Roman Palester – Pieśń o Ziemi, balet w 3 scenach
Mateusz Czarnowski – Koncert na fortepian i orkiestrę "Hommage a Edward Mojsak"

Koncert na fortepian i orkiestrę "Hommage a Edward Mojsak" zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury 2021