Muzyka odnaleziona I Pokaz filmowy
cz. 02-09-2021, 19:00
Projekcja / spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim
Sala kameralna
„Muzyka odnaleziona” to kolekcja filmów, tworzona od 1980 roku przez Andrzeja Bieńkowskiego. Archiwum autora zawiera m.in. dokumentacje badań terenowych, nagrania, wywiady z muzykantami i śpiewaczkami, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi.
Podczas spotkania Andrzej Bieńkowski – słynny badacz kultury muzycznej polskiej i wschodnioeuropejskiej wsi zaprezentuje gościom zebrane przez siebie materiały etnograficzne (nagrania filmowe), które pieczołowicie zbiera od początku lat 80. XX wieku w ramach projektu „Muzyka Odnaleziona”. Podzieli się również swoją refleksją, związaną z trwałą zmianą i obecnym stanem muzyki wiejskiej w różnych regionach Polski, a także Białorusi i Ukrainy.

Andrzej Bieńkowski – malarz, pisarz i etnograf. Zajmuje się dokumentowaniem życia na wsi, a w szczególności muzyką ludową, jej twórcami i wykonawcami. Jego archiwum badawcze zawiera kilka tysięcy nagrań audio i filmowych, a również ogrom materialnych artefaktów. Na podstawie zebranych materiałów powstało kilka książek oraz filmów dokumentalnych, m.in.: „Ostatni wiejscy muzykanci” i „Sprzedana muzyka”. Założyciel i współpracownik fundacji „Muzyka Odnaleziona”.