Turniej Muzyków Prawdziwych w nowej odsłonie!
Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny otwiera się na spotkanie z muzyką tradycyjną! Turniej Muzyków Prawdziwych odbędzie się tym razem w wyjątkowej formie – eksperymentalnej. W dniach 8-10 września zapraszamy miłośników kultury ludowej na przesłuchania konkursowe, koncerty i warsztaty.
Przewodnią ideą Turnieju Muzyków Prawdziwych jest tworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy kulturą tradycyjną w jej wersji in crudo a współczesnym żywym doświadczeniem i tworzeniem tradycji. Od początku istnienia festiwalu otwarta formuła wydarzenia miała być zachętą do udziału dla wszystkich typów wykonawców: muzyków profesjonalnych, amatorów, muzyków ludowych, muzykantów, rekonstruktorów czy współczesnych interpretatorów.

Edycja specjalna Turnieju – w tym roku numer 8,5 – zrzeszy sympatyków tradycji, którzy podejmują próby odczytania jej w niekonwencjonalny sposób. Miksując ją, łącząc, samplując czy konfrontując z innymi gatunkami muzycznymi albo wychodząc zupełnie poza znane nam ramy.

Turniej ma formę konkursu składającego się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy nadsyłają zgłoszenia konkursowe poprzez formularz internetowy. Następnie jury dokonuje selekcji i wybiera wykonawców, którzy kwalifikują się do etapu finałowego. W ramach tego etapu finalistom udostępniane są materiały źródłowe, na których bazie opiera się zadanie specjalne. Przesłuchania konkursowe odbywają się podczas wrześniowej edycji Turnieju w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Postanowiliśmy w tym roku rozszerzyć zasięg festiwalu na tereny Euroregionu Pomeranii, a w kolejnych edycjach o kraje basenu Morza Bałtyckiego, ze względu na związek historycznej tożsamości Szczecina z historią europejskiej Północy.

Międzynarodowa rekrutacja rozpocznie się 26 maja, a już dziś zapraszamy do zapoznania się z materiałami na nowej stronie internetowej. Dowiecie się, kto zasiądzie w jury i zapoznacie się z krótką historią TMP, a także finalistami poprzednich edycji.

Śledźcie zakładkę "Wieści"!
17-05-2023, 15:12:22