Koniec roku kalendarzowego to wyjątkowy czas dla historii zarówno naszego miasta, jak całego kraju – przed nami rocznica wydarzeń z Grudnia '70 oraz rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Filharmonia w Szczecinie także upamiętnia te wydarzenia dwoma, wyjątkowymi koncertami.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Aby zapisać się do newslettera wymagana jest poniższa zgoda i oświadczenie!
13 grudnia, o godzinie 19:00, w sali symfonicznej rozpocznie się koncert Kilar | Kieślowski | Tomaszewski, w którym usłyszycie Państwo suitę jazzową na motywach kompozycji Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek". Skomponował ją specjalnie dla nas Paweł Tomaszewski i wykona ją dla Państwa osobiście wraz ze swoim wyśmienitym kwintetem.
Drugi koncert odbędzie się 17 grudnia o godzinie 19:00, także w sali symfonicznej. Tego dnia usłyszą Państwo piosenki Jacka Kaczmarskiego m.in. „Mury”, „Bajka”, „Pochodnie”, „Powódź”, „Rycerze Okrągłego Stołu”, „Wojna postu z karnawałem”, „I raz i dwa”, „Nasza klasa”, „Szklana góra”, „Lament Tytana”, „Przypowieść na własne czterdzieste czwarte urodziny", „Podróże Guliwera. Laputa”. Kompozycje wykona Orkiestra Filharmonii w Szczecinie z udziałem gitarzysty i wokalisty – Mateusza Nagórskiego oraz pianisty Miłosza Wośko. Koncert będzie transmitowany na żywo na naszej stronie na Facebooku oraz kanale YouTube.
W dniach 13.12 i 17.12, Filharmonia w Szczecinie, zaświeci się się po zmierzchu w naszych barwach narodowych.
Wybór Kilara jako inspiracji był zamierzony. Film Kieślowskiego “Przypadek”, z fantastyczną ścieżką dźwiękową Kilara powstał w 1981 roku i opowiada historię młodego studenta z Poznania, który stara się zdążyć na pociąg do Warszawy. Trzy warianty fabuły rozwijają jego losy w różnych kierunkach, w zależności od tytułowego „przypadku”. W pierwszym wstępuje do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w drugim do „Solidarności”, a w trzecim nie opowiada się po żadnej ze stron.
Niezwykła, jazzowa interpretacja lirycznego motywu z utworu Kilara stała się dla Tomaszewskiego symbolem upływającego czasu, ale także kanwą refleksji nad skomplikowanymi losami pokolenia stanu wojennego. W 40. rocznicę wydarzeń grudnia 80’ zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór, wyjątkowy nie tylko ze względu na znakomitą muzykę, ale także i wybitnych wykonawców.
Jacek Kaczmarski | O wolności – 17.12.2021, godz. 19:00
Kiedy z budynku Komitetu Wojewódzkiego wydobywały się już gęste kłęby dymu, krótko po 15.00 z oddalonej o ok. 200 metrów Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej skierowano zaledwie kilkudziesięciu milicjantów, aby rozproszyli zgromadzonych. Tę nieodpowiedzialną, tragiczną w skutkach decyzję podjęło kierownictwo KW PZPR, które razem z jej pierwszym sekretarzem schroniło się w gmachu MO. Trudno nam dziś uwierzyć, że opisane straszliwe wydarzenia rozegrały się 51 lat temu w miejscu, w którym dzisiaj wznosi się nasza Filharmonia. Sąsiadujemy z opisywanym budynkiem milicyjnym, po naszej ulicy i chodnikach czołgali się ranni ludzie, z okna, przez które wpadła zbłąkana kula widać fasadę naszej Filharmonii. Grudzień 1970 stał się elementem tożsamości miejsca. I chociaż dzisiaj ta część miasta już się zmieniła – powstał gmach Filharmonii, muzeum i pomnik, elewacje budynków przeszły remont – pod nimi wciąż kryje się prawda o „Republice Szczecińskiej” – mieście ludzi, którzy kochali wolność.
Bilety na oba wydarzenia są wciąż dostępne w kasach Filharmonii oraz na stronie internetowej filharmonia.szczecin.pl.