W trzydziestą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej nie tylko muzycznie nawiązujemy do historycznych wydarzeń. 30 i 31 sierpnia oraz 1 września fasada budynku Filharmonii zaświeci się w barwach biało-czerwonych, by symbolicznie nawiązać do rocznicowych wydarzeń.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Filharmonia w Szczecinie od wielu lat stanowi miejsce przeżywania wspólnych emocji oraz ważnych momentów w życiu miasta i kraju. International Lutosławski Youth Orchestra niemalże w przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej, bo 30 sierpnia, wykona symfonię Leningradzką Dymitra Szostakowicza. Wydawać by się mogło, że tworząc monumentalne dzieło ku czci cierpiącego i walczącego miasta (utwór powstał latem 1943 r.), kompozytor będzie miał zapewnione uznanie w czasach straszliwego reżimu komunistycznego. Tak jednak nie było. Szostakowicz aż do śmierci Stalina żył w ciągłym strachu przed aresztowaniem i wyrokiem śmierci. Jego muzyka napiętnowana została jako zepsuta. A przecież w jej dźwiękach zawarty jest cały dramatyzm wywołanej przez ideologicznych szaleńców wojny oraz ludzkich losów, które ona kształtuje, zmienia i przerywa.
Młodzieżowa orkiestra ILYO wykona również utwór swojego patrona – Wariacje na temat Paganiniego autorstwa Witolda Lutosławskiego. We wspomnieniach o Lutosławskim czytamy, że nie chciał on, aby słuchacz czuł się obcy w towarzystwie jego muzyki. Stąd częsta obecność w jego muzyce cytatów z innych sławnych dzieł – jak choćby ma to miejsce ww wspomnianych Wariacjach.
W przypadające w najbliższy weekend rocznice związane z wybuchem II wojny światowej, ale także w rocznice podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie i Gdańsku nie tylko muzycznie nawiążemy do historycznych wydarzeń. Wieczorami od 30 sierpnia do 1 września fasada budynku Filharmonii zaświeci się w barwach biało-czerwonych.